ZAPRASZAMY!

Informacja dla odwiedzających:

Ze względu na charakter wydarzenia wstęp na część sali przeznaczoną dla rekonstruktorów przez wzgląd na bezpieczeństwo uczestników i odwiedzających będzie zabroniony.

Wojowie mimo, że w duchu sportu i honorowej rywalizacji walczą naprawdę, nie jest to pokaz a próba sił i trening wojowników z krwi i kości taki jaki można pokazać we współczesnych realiach wobec tego prosimy o uszanowanie powyższego zalecenia.

Uczestnikami starć będą wojowie z drużyn rekonstrukcji historycznej:

Drużyna Lagom, Valknut Hird, Drużyna Gleipnir, Wolnicy, Klan Kotschubei, Drużyna z Wyspy Świętych Koni, oraz Smoki Sigurda. Większość wymienionych drużyn jest skupiona wokół sojuszu Red Wing Armia Bolesława, a zjadą do Bobrowic zarówno z Lubuskiego, jak i Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego i Wielkopolski. 

W trakcie walk i manewrów wojowników zostaniecie państwo zabrani w podróż w przeszłość, podczas której dowiecie się wszystkiego na temat uzbrojenia, sztuki wojennej jak i realiów życia we wczesnym średniowieczu. Odwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć nie tylko walki, ale także dotknąć i przymierzyć sprzęt, dowiedzą się jak żyli i walczyli nasi słowiańscy przodkowie ale też odbędą podróż na daleką północ do krainy wikingów, oraz na Ruś. Ta lekcja żywej historii dla dużych jak i małych zostanie poprowadzona przez Łukasza Urodę (Drużyna Lagom).

Zlot wojowników połączony z treningiem i walkami wojów jest świetną okazją do bezpośredniego zapoznania się z historią wczesnego średniowiecza. Odtwórcy ukazują sylwetki zarówno Słowian Zachodnich z terenu Połabia i początków państwa Piastów czy Moraw, ale także Słowian ze wschodu- Rusi, oraz wikingów- Ruś, Pomorze (Wolin i Truso), Dania, Norwegia i Szwecja. Podczas tego żywego spotkania z historią uczestnicy dowiedzą się jaka jest różnica pomiędzy przedstawicielami poszczególnych kultur i etnosów, dowiedzą się też dlaczego w tamtym czasie mieliśmy do czynienia z wojami, a nie rycerzami. Misją rekonstruktorów jest oprócz sportu krzewienie i popularyzowanie historii. Uczestnikom zostanie przekazana w sposób najbardziej przystępny i atrakcyjny wiedza na temat uzbrojenia wojowników i sztuki wojennej wczesnego średniowiecza. Obalone zostaną stereotypy i mity np. dotyczące wizerunku wikinga z rogatym hełmie. Będzie można też dowiedzieć się o historii Słowian nadbałtyckich, którzy w niczym nie ustępowali wikingom, a wręcz przeciwnie biorąc choćby za przykład postać księcia Racibora i jego wyprawę na Konungahallę zmieniali losy Europy. Dopełnieniem tej żywej lekcji historii będzie też pogadanka na temat kultury i mitologii słowiańskiej, której bogactwo zachowało się w polskiej kulturze ludowej. Uczestnicy będą mieli możliwość dotknąć i przymierzyć sprzęt, oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia. Lekcje żywej historii zostaną poprowadzone przez jednego z uczestników zlotu Łukasza Urodę (Drużyna Lagom) w trakcie starć zbrojnych i potyczek pomiędzy walczącymi wojami. Będzie to świetna okazja do zapoznania uczniów z historią wczesnego średniowiecza, historią regionalną jak i kulturą Słowian i Wikingów.